niedziela, 24 stycznia 2010

Warhammer Fantasy Battle - wprowadzenie

Zdarza się co jakiś czas, że ktoś prosi mnie o linki i informacje na temat battla.  Skoro mam już to miejsce, pora je zebrać w jedną całość. Wszystkie informacje zostały przefiltrowane przez mój spaczony mózg i odnoszą się do moich doświadczeń z danymi armiami, i wcale nie muszą byc zgodne ze zdaniem ogółu. Artykuł pewnie będzie modyfikowany, edytowany i upgrejdowany co jakiś czas.


Czym jest WFB
Warhammer Fantasy Battle to turowa gra strategiczna firmy Games Workshop w której wcielamy się w dowódcę małej armii i rozgrywamy potyczki z innym dowódcą i jego armią. Nie jest to gra komputerowa, odbywa się w realu z prawdziwym przeciwnikiem, chociaż istnieje również gra (.....) osadzona w tym samym uniwersum.

Do gry używamy figurek, które przedstawiają naszych żołnierzy, kostek K6 reprezentujących losowość ataku, planszy i "makiet" odzwierciedlających pole bitwy i jego ukształtowanie oraz miarek calowych. Planszą do gry może być dowolny (duży!) kawałek płaskiej powierzchni 48x48 cali lub 48x72 cale przy większych bitwach - stół, dywan, łóżko. Makiety terenów powinny przedstawiać scenerię pola bitwy - lasy, wzgórza, rzeki, budynki itp. Modele wykonane są w skali ok 1: 35 i niekoniecznie muszą być "jedynego słusznego producenta". Potrzebna jest również kopia zasad gry.Każdy model w armii reprezentuje żołnierzy i posiada "statsy" czyli liczbowe wartości (przeważnie w skali 1-10) reprezentujące jego umiejętności. są to:
M (Movement) - ruch np 4 dla pieszych ludzi, 8 dla koni. Taką odległość w calach może poruszyć się dany model na polu bitwy w jednej rundzie.
WS (Weapon skill) - umiejęność walki wręcz obu przeciwników porównuje się z wynikiem rzutu kością aby stwierdzić, czy uda się zadać celny cios
BS (ballistic skill) - parametr stosowany do wszystkich broni dystansowych
S (Strength)  - Siła z jaką jednostka/broń zadaje ciosy, porównywana z:
T (Toughness) - odpornością przeciwnika w celu zadania rany.
I (inicjatywa) - determinuje kolejnośc ataków w walce
A - Ilość ataków, jakie w rundzie może wykonać dana jednostka.
LD (leadership value) - zdolności jednostki do przyjmowania i wykonywania rozkazów, testowana np jeżeli przeciwnik jest szczególnie groźny lub jednostka sama nie wykazuje się inteligencją (głupota u trolli)

Linkownia:
Wstęp do gry ze strony producenta
Nawet, jeżeli angielski nie jest twoim drugim językiem, obrazki wiele wyjaśnią.
Polskie forum WFB
największe skupisko  polskich graczy w sieci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz